Poznaj dobroczynne działanie siemienia lnianego - jego zastosowanie i wpływ na organizm człowieka - włosy, paznokcie, wspomaganie odchudzania i wiele innych...

Siemię lniane dla urody

Do tej pory wspominaliśmy przede wszystkim o wewnętrznym zastosowaniu siemienia lnianego, które okazuje się produktem wyjątkowo korzystnym z punktu widzenia osób dbających o zdrowie. Od wielu lat wiemy jednak również, że nasiona lnu pomagają w zachowaniu pięknego wyglądu i to nawet wówczas, gdy mijające lata zaczynają odciskać na nim już swoje piętno.

O zbawiennym wpływie siemienia lnianego wiedzą między innymi te osoby, które muszą dbać o atrakcyjny wygląd swoich włosów i nie zawsze mają pewność, że takie działania przyniosą im zadowolenie. Nasiona lnu są bardzo popularnym składnikiem szamponów i odżywek do włosów, zwolennicy naturalnych metod dbania o urodę mogą zaś również posługiwać się przygotowaną z ich udziałem maseczką mająca właściwości odżywcze i regenerujące. Dwie łyżki nasion lnu zalane szklanką wody należy gotować przez kilka minut. Otrzymany w ten sposób odcedzony i ostudzony preparat powinno się wmasować we włosy i pozostawić na nich przez około pół godziny. Po tym czasie maseczka z siemienia lnianego musi być dokładnie spłukana. Kurację warto powtórzyć przynajmniej kilkakrotnie, osoby, które decydują się na taki krok potwierdzają bowiem, że ich włosy stają się dzięki niej bardziej żywe, a do tego nie puszą się już tak bardzo w mglisty lub deszczowy dzień.

O siemieniu lnianym powinny pomyśleć również te osoby, które mają problem z łamliwymi paznokciami. Niedogodność ta pojawia się zwłaszcza w okresie wiosenno-zimowym, gdy nasze organizmy są osłabione, a niedobory witaminy B i E oraz innych składników odżywczych stają się coraz bardziej widoczne. Tu korzystny może okazać się kleik z nasion lnu gotowanych z dodatkiem wody. W przestudzonym kisielu warto przez co najmniej kilka minut moczyć paznokcie obu rak, kilkakrotne powtórzenie tej czynności przynosi bowiem efekty niczym nie ustępujące tym, jakie gwarantują nam wzmacniające paznokcie zabiegi kosmetyczne.

Bogactwo witaminy E w nasionach lnu sprawia również, że siemię lniane może zainteresować osoby, które zmagają się z problemami z cerą. Nie ma przy tym znaczenia to, czy problemy te dotyczą ludzi młodych, czy też osób, które ukończyły już pięćdziesiąty rok życia, wzbogacająca skórę maseczka z siemienia lnianego przyda się bowiem każdemu. Maseczka z siemienia lnianego gotowanego tak długo, aż osiągnie konsystencję gęstej papki i zmywanego z twarzy ciepłą wodą po upływie około dwudziestu minut od momentu jego nałożenia jest idealna dla każdego typu cery. Szczególnie przydatna okazuje się jednak z punktu widzenia osób mających problemy z cerą suchą i to właśnie one zaliczają się do jej największych zwolenników. Raz na kilka tygodni można zresztą pomyśleć również o peelingu z siemienia lnianego, który złuszcza martwy naskórek i skutecznie oczyszcza pory. Aby go przygotować potrzebne jest pokruszone siemię lniane (ważne, aby go nie mielić), szklanka gorącej wody oraz łyżka miodu, który również wzbogaci naszą skórę o szereg cennych składników odżywczych.