Poznaj dobroczynne działanie siemienia lnianego - jego zastosowanie i wpływ na organizm człowieka - włosy, paznokcie, wspomaganie odchudzania i wiele innych...

Siemię lniane w kosmetyce

Siemię lniane jest nasieniem lnu, z którego uzyskuje się olej roślinny. Nasiona zalane wodą kilkakrotnie zwiększają swoją objętość. Siemię lniane, dzięki dużej zawartości substancji śluzowych, ma też swoje zastosowanie w w kosmetyce.

włosy

Pielęgnacja włosów

Siemię lniane posiada właściwości nawilżające i pełni ważną funkcję w pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów. Jest składnikiem wielu szamponów i odżywek. Zależnie od sposobu użycia ma dwojaki, ale pozytywny wpływ na kondycję włosów, jest to wpływ między innymi tłuszczów wielonienasyconych, błonnika, witamin z grupy B, magnezu i żelaza, w które jest bogaty. Pod wpływem temperatury uwalnia ono ogromne ilości substancji śluzowych, do których przedostają się witaminy, aminokwasy i mikroelementy, które mają pozytywny wpływ na stan włosów i skóry. Siemię lniane zapobiega łamliwości i wypadaniu włosów. Żel z siemienia ma bardzo dobre właściwości powlekające i osłaniające. Szczelnie pokrywa włosy i je wygładza, nadając im miękkość i jedwabistą gładkość. Odżywia też skórę głowy i łagodzi podrażnienia.

Siemię lniane na skórę

Ziarenka lnu nadają się świetnie do pielęgnacji skóry suchej. Są stosowane w niektórych mydłach i balsamach, które sprawiają, że skóra staje się miękka. Siemię lniane można też znaleźć w kosmetykach rozpulchniających, stosowanych przed mechanicznym oczyszczeniem skóry.

Maseczka, która zawiera siemię i mleko, przynosi ulgę podrażnionym dłoniom.

Maseczki z nasion lnu do twarzy mają głównie zastosowanie w przypadku skóry suchej, podrażnionej i naczynkowej. Dzięki takiemu zastosowaniu cera staje się miękka, wygładzona, bardziej elastyczna, a koloryt skóry się staje się bardziej wyrównany. Poza tym maseczka z siemienia lnianego oczyszcza pory skóry, dlatego nadaje się do stosowania przez osoby z tłustą cerą i trądzikiem. Dodatkowo, regularne spożywanie siemienia lnianego sprawi, że skóra będzie bardziej sprężysta, nawodniona i mniej podrażniona. Stosowanie oleju lnianego lub siemienia lnianego ma też bardzo pozytywny wpływ na leczenie atapowego zapalenia skóry. Nasienia lnu są doskonałe do pielęgnacji skóry, stosowane zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.

Skład siemienia lnianego

Należy podkreślić, że w zaledwie w 100 gramach siemienia lnianego znajduje się 39 g tłuszczów nienasyconych, 27 g błonnika, 1,6 mg witaminy B1, 0.47 mg B6, 392 mg magnezu, 255 mg wapnia, 5,7 mg żelaza, 4, 34 cynku, co pokazuje jak bogaty jest w substancje odżywcze, niejednokrotnie zapewniając dzienne zapotrzebowanie niektórych z właściwości odżywczych.

Artykuł przygotowali specjaliści z aladi.pl