Poznaj dobroczynne działanie siemienia lnianego - jego zastosowanie i wpływ na organizm człowieka - włosy, paznokcie, wspomaganie odchudzania i wiele innych...

Historia popularności siemienia lnianego

historia lnu

Bardzo często możemy usłyszeć o tym, że len to jedna z najstarszych, a tym samym również najlepiej nam znanych roślin uprawnych. Badania prowadzone przez archeologów potwierdzają, że ludzie korzystali z możliwości lnu już ponad sześć tysięcy lat temu, wiemy przy tym, że lniane ubrania noszono między innymi w starożytnym Babilonie. Nie minęło zresztą wiele czasu, a zyskaliśmy szansę na zapoznanie się z wyjątkowymi możliwościami leczniczymi lnu. Pisał o nich już najsłynniejszy lekarz starożytności – Hipokrates, a i jego następcy nie myśleli o tym, aby odwracać się tak od siemienia lnianego, jak i oleju, który można było uzyskać z tej rośliny.

Sam Hipokrates zapisywał siemię lniane przede wszystkim tym swoim pacjentom, którzy mieli problemy z układem pokarmowym. Uważny obserwator możliwości darów natury nie wykluczał jednak, że może mieć ono i inne zastosowania i nie raz powtarzał, że regularne spożywanie siemienia lnianego może tylko pomóc ludzkiemu ciału. Lnem zachwycali się zresztą i ci lekarzy, którzy kontynuowali dzieło Hipokratesa, już w starożytności doceniono więc skuteczność siemienia lnianego w walce z suchym kaszlem i innymi dolegliwościami pojawiającymi się w czasie chorób górnych dróg oddechowych.

O siemieniu lnianym pisała również jedna z najwybitniejszych kobiet średniowiecza – Hildegarda z Bingen. Jej obserwacje natury i badania leków, które były darami ziemi prowadziły do wielu cennych odkryć, z których korzystamy do dziś, nie dziwi zatem i to, że Hildegarda zachwalała siemię lniane uznając, że jego stosowanie może przynieść wyjątkowe korzyści chorym na ciele i duszy. Relatywnie szybko odkryto zresztą również, że siemię lniane ma znakomite właściwości natury kosmetycznej. Już w średniowieczy zalecano je więc między innymi osobom zmagającym się ze szpecącymi ich twarze bliznami. Siemię lniane miało pomagać w ich rozjaśnianiu i rzeczywiście wiele osób nie ukrywało swojego zadowolenia po przejściu tego rodzaju kuracji.