Poznaj dobroczynne działanie siemienia lnianego - jego zastosowanie i wpływ na organizm człowieka - włosy, paznokcie, wspomaganie odchudzania i wiele innych...

Dlaczego siemię lniane jest skuteczne?

Pochwały pod adresem siemienia lnianego sprawiają, że interesować się nim zaczynają nawet te osoby, które zazwyczaj nastawione są dość sceptycznie do rozwiązań wykorzystujących do swojego działania potęgę natury. Ich ostrożność mija zresztą w tej samej chwili, w której zapoznają się ze składem nasion lnu, właśnie bogactwo witamin i innych składników mineralnych sprawia bowiem, że można mówić o wysokiej skuteczności produktów powstających z wykorzystaniem tej rośliny.

Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście kwasy tłuszczowe i to wcale nie te, które sprawiają, że tak trudno jest nam utrzymać zgrabną sylwetkę pomimo intensywnych wysiłków podejmowanych w tym celu. Tym, co decyduje o sile nasion lnu są wielonasycone kwasy tłuszczowe określane też często skrótowo jako WNKT. Do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku były one nieomal nieznane przedstawicielom świata medycyny, dziś jednak badania prowadzone nad nimi zaliczają się do najbardziej intensywnych, a ich wyniki sprawiają, że osoby mające problemy ze zdrowiem zyskują powody do zadowolenia. Najbardziej znanymi z WNKT są oczywiście kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, warto więc podkreślić, że stanowią one prawie sześćdziesiąt procent wszystkich kwasów tłuszczowych zawartych w nasionach lnu. Tak dużą zawartością kwasów omega-3 mogą poszczycić się jedynie ryby morskie, a przecież już od dawna mówi się o tym, że ich spożywanie jest w stanie zagwarantować nam moc korzyści. Dzięki kwasom z rodziny omega-3 możliwa jest między innymi prawidłowa budowa tkanki mózgowej oraz właściwe funkcjonowanie hormonów odpowiadających za właściwą przemianę materii, nie bez znaczenia jest zaś i to, że to właśnie one pomagają w obniżaniu cholesterolu będącego prawdziwym przekleństwem współczesnego człowieka.

O skuteczności siemienia lnianego można mówić również dlatego, że w jego skład wchodzi błonnik i to zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. To właśnie ten składnik pomaga wyregulować pracę przewodu pokarmowego, siemię lniane zalecane jest więc zarówno ofiarom zaparć, jak i osobom, które borykają się z powracającymi biegunkami skutecznie utrudniającymi codzienne życie. Błonnik ułatwia usuwanie z organizmu toksyn, które są zbędnymi produktami przemiany materii, jest przy tym chwalony również dlatego, że zapewnia nam uczucie sytości.

Innym atutem nasion lnu jest zawartość w ich składzie witamin, których tak często brakuje naszemu organizmowi. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście witamina E wartościowa tak z punktu widzenia naszego zdrowia, jak i atrakcyjnego wyglądu. Siemię lniane to jednak również cenne źródło witamin z grupy B, a w dalszej kolejności także cynku, miedzi, chromu i żelaza. Nieco mniej znanym, ale wcale nie mniej wartościowym składnikiem nasion lnu są też śluzy roślinne. Ich obecność ma wpływ na to, że po zalaniu wodą nasiona lnu w istotny sposób zwiększają swoją obecność, śluzy roślinne przyczyniają się jednak również do tego, że możliwe staje się łagodzenie podrażnień, na jakie często narażony jest nasz układ pokarmowy. Docenią to zwłaszcza osoby, które często przyjmują leki i z tego tytułu coraz gorzej reagują na zbyt ostre lub zbyt słone potrawy.