Poznaj dobroczynne działanie siemienia lnianego - jego zastosowanie i wpływ na organizm człowieka - włosy, paznokcie, wspomaganie odchudzania i wiele innych...

Jak mielić siemię lniane?

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się kupienie pełnych ziaren siemienia lnianego. Mamy wtedy pewność, że nie są odtłuszczone (tłuszcz lniany zawiera tłuszcze omega 3) i zmielić je, aby skorzystać z wszystkich zawartych w nim substancji odżywczych, najlepiej tuż przed spożyciem. W ten sposób nie doprowadzi się do całkowitego utlenienia tłuszczów.

len

Całe czy mielone?

Siemię lniane zawiera w sposobie wysoką zawartość dobrego błonnika, tłuszczów Omega-3, minerałów i witamin, w tym witaminy E. Ponieważ związki w siemieniu łatwo się utleniają, nie warto kupować siemienia mielonego fabrycznie. Najlepiej kupować je w całych ziarnach i mielić na bieżąco. Przechowuje się je w temperaturze pokojowej w zamkniętym pojemniku.

Dzienne spożycie

Jeżeli chodzi o dzienne spożycie, to dorosła osoba powinna spożywać od dwóch do trzech łyżek mielonego siemienia dziennie, jest wystarczające, aby odczuć nowe pokłady energii w organizmie. Są to jednak kwestie indywidualne i należy wsłuchać się w swój organizm.

Jak mielić siemię lniane?

Poleca się zmielenie siemienia przed spożyciem w mocnym blenderze (typu Vitamix), moździerzu, czy elektrycznym udarowym młynku do kawy. Jeżeli będzie to młynek do kawy, dobrze zwrócić uwagę, czy nie będzie on służył równocześnie do mielenia kawy i siemienia. Jest to ważne, o tyle, iż kawa posiada bardzo silny aromat, który ciężko usunąć z młynka. Podczas mielenia w młynku udarowym należy pamiętać o tym, że produkty się nagrzewają. Dlatego mielenie w młynku należy przeprowadzać krótkimi, pulsującymi przyciśnięciami, aby nie rozgrzewać cennej zawartości.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie użycia blendera Vitamix, jego urządzenie jest solidne (waży około 5 kg) i estetyczne. Pracuje głośno, ale ma dużą regulację obrotów od 1,000-24,000 obr/min. Poziom drugi, turbo może osiągnąć obroty zwiększone do 30,000 obr/min, co pomaga w codziennej pracy i doborze szybkości pracy urządzenia do potrzeb i miksowania konkretnych produktów. Silnik o mocy 1200W poradzi sobie z twardymi jak i miękkimi artykułami. W przypadku zmielenia siemienia lnianego, należy skorzystać z dzbanka do suchego, który jest zrobiony z plastiku i ma pojemność 0,9 litra. Stawia się go na urządzeniu i pokrywa gumową nakładką, co uchroni przed rozsypywaniem się suchej masy po całej kuchni. W trakcie miksowania kształt noży wytwarza wir, który podrzuca produkty wewnątrz pojemnika, Jeśli będzie zbyt duża rozbieżność pomiędzy drobnym rozdrobnieniem ziaren w dolnej części dzbanka, a całymi ziarnami w górnej jego części, zawsze można popchnąć lub zamieszać masę temperem, który jest w komplecie. 

Przed zakupem blenderów warto poszukać, czy nie są dostępne kody rabatowe do Agito lub MediaMarkt, dzięki nim można zaoszczędzić na zakupie, a za zaoszczędzone pieniądze kupić więcej zdrowej żywności:)

Artykuł przygotowali specjaliści z kuponowo.pl