Poznaj dobroczynne działanie siemienia lnianego - jego zastosowanie i wpływ na organizm człowieka - włosy, paznokcie, wspomaganie odchudzania i wiele innych...

Dlaczego warto stosować siemię lniane?

Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu, które w kontakcie z wodą pęcznieją i pokrywają się śluzem. Nasiona te mają wiele wartości odżywczych, dlatego warto uwzględnić je w swojej codziennej diecie. Mają pozytywny wpływ przede wszystkim na układ pokarmowy. Atuty siemienia lnianego odkryto już w starożytnym Egipcie oraz Chinach i Babilonie około 3 tys. lat p.n.e. Obecnie ziarna lnu stały się bardzo popularne, więc można je bez problemu dostać w każdym sklepie.

siemię lniane

Wartości odżywcze siemienia lnianego

Zaletą ziaren lnu jest przede wszystkim obecność dużej ilości kwasów omega 3. Jedna łyżka siemienia lnianego stanowi około 8-12% zalecanej dziennej dawki błonnika. Len zawiera dwa rodzaje błonnika. Rozpuszczalny odpowiada za wiązanie treści pokarmowych i opóźnia opróżnianie żołądka, dzięki czemu dłużej czujemy się syci. Błonnik nierozpuszczalny odpowiada za regularne wypróżnianie. Wiąże on wodę i oddziałuje na ruchy perystaltyczne jelit. Zapobiega to zaparciom. Trzeba jednak pamiętać, by przy spożywaniu błonnika pić znaczne ilości wody. Poza tym, regularne spożywanie nasion lnu poprawia kondycję skóry i włosów. Siemię lniane jest skuteczne w walce z menopauzą, bo przeciwdziała uderzeniom gorąca. Dodatkowo, wycisza przewlekłe stany zapalne. Badania wykazały, że regularne spożywanie ziaren lnu przez osoby cierpiące na cukrzycę typu 2, powoduje spadek glukozy o 8-20%.

Właściwości siemienia lnianego

Ziarna lnu dostępne są w postaci mielonej i całej. Siemię lniane mielone jest bardziej przyswajalne przez organizm. Trzeba jednak pamiętać, że należy mielić ziarna przed samym użyciem. Tłuszcze zawarte w lnie bardzo szybko się utleniają i produkt traci wiele składników odżywczych. Ziarna lnu można zalewać wodą i pić po napęcznieniu albo dodawać do sosów, sałatek i owsianek. Mielone siemię lniane świetnie zastępuje jajko. Najlepiej jest używać je w proporcji: 1 łyżka siemienia i 3 łyżki wody. Rekomendowana dzienna porcja ziaren lnu to około 10 g. Nie zaleca się spożywać więcej niż 50 g siemienia dziennie. Siemię lniane jest obecnie bardzo popularne i można je kupić niemal w każdym sklepie.

Siemię lniane chroni przed nowotworami

Naukowcy potwierdzają, że regularne spożywanie siemienia lnianego może chronić przed rakiem piersi, jajników, jelita grubego, prostaty i endometrium. Dzieję się to dzięki kwasowi tłuszczowemu ALA, który charakteryzuje się działaniem antyoksydacyjnym i hamuje rozwój guzów. Spożywanie siemienia lnianego jest rekomendowane nie tylko kobietom, ale również mężczyznom. Specjaliści uważają, że zjadanie 30 g siemienia lnianego dziennie, zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworu prostaty.