Poznaj dobroczynne działanie siemienia lnianego - jego zastosowanie i wpływ na organizm człowieka - włosy, paznokcie, wspomaganie odchudzania i wiele innych...

Siemię lniane w czasie menopauzy

Menopauza to jeden z najtrudniejszych okresów wżyciu każdej kobiety. To właśnie wówczas następuje ustanie menstruacji, a ponieważ funkcja hormonalna kobiecych jajników nie jest już tak istotna, jak kiedyś, panie narażone są na szereg schorzeń, o które nigdy wcześniej nie musiały się troszczyć. Zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją, trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu, zwiększone ryzyko pojawienia się osteoporozy, spowolnienie tempa przemiany materii, a także większe prawdopodobieństwo pojawienia się choroby nowotworowej (w tym zwłaszcza raka piersi) to tylko niektóre problemy, z jakimi muszą liczyć się kobiety wchodzące w ten etap swojego życia. Na szczęście negatywnym skutkom menopauzy można próbować się przeciwstawiać między innymi właśnie dzięki znakomitym właściwościom siemienia lnianego.

W tym kontekście na szczególne uznanie zasługują wchodzące w skład nasion lnu fitoestrogeny. Te naturalne związki roślinne posiadają właściwości antyutleniające oraz grzybobójcze, paniom w okresie menopauzy najbardziej jednak przydaje się to, że ich działanie przypomina to, które jest charakterystyczne dla prawdziwych estrogenów. Dieta bogata w fitoestrogeny pozwala zatem na skuteczną walkę z uderzeniami gorąca, którą są często pierwszym sygnałem świadczącym o zbliżającej się menopauzie. Nie można przy tym nie docenić i tego, że fitoestrogeny zmniejszają ryzyko pojawienia się miażdżycy, a także raka piersi będącego prawdziwym przekleństwem kobiet w okresie przejściowym. Siemię lniane to jednak nie tylko fitoestrogeny, ale również błonnik i duża dawka witaminy E zwanej często "witaminą zdrowia i urody", włączenie nasion lnu do codziennej diety w okresie menopauzy może więc przyczynić się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się nadwagi, czy też problemów ze skórą.