Poznaj dobroczynne działanie siemienia lnianego - jego zastosowanie i wpływ na organizm człowieka - włosy, paznokcie, wspomaganie odchudzania i wiele innych...

Co warto wiedzieć o stosowaniu siemienia lnianego?

Siemię lniane uważane jest za wyjątkowo bezpieczny dar, jaki otrzymaliśmy od natury. Nawet ono może jednak stanowić zagrożenie dla naszego organizmu, jeżeli będziemy wykorzystywali je w niewłaściwy sposób albo przetrzymywali w warunkach, które nie są uważane za najbardziej wskazane w jego przypadku. Osobom zainteresowanym stosowaniem siemienia lnianego możemy jednak udzielić kilku rad gwarantujących, że korzystanie z nasion lnu przyniesie zadawalające rezultaty.

  • Każdy organizm reaguje na siemię lniane na swój własny sposób. Bez względu na to, czy stosujemy je w celu podniesienia odporności organizmu, czy też po to, aby zneutralizować negatywne skutki menopauzy, zaczynajmy korzystanie z tego specyfiku od niewielkich dawek. Dopiero wówczas, gdy zyskamy pewność, że organizm nie zgłasza sprzeciwu, możemy je zwiększać.
  • Ilość błonnika zawarta w siemieniu lnianym jest dość wysoka, pamiętajmy więc, aby przy większych ilościach nasion lnu zawsze stosować je z dodatkiem wody. Nie zapominajmy i o tym, że nadmiar błonnika może mieć właściwości przeczyszczające, niech więc pojawienie się problemów żołądkowych będzie dla nas czytelnym sygnałem sugerującym nam, że czas zmniejszyć dawkę nasion lnu.
  • Kupując siemię lniane starajmy się wchodzić w posiadanie jego niezmielonych nasion. Zyskamy wtedy pewność, że produkt nie straci swoich unikalnych właściwości nawet wówczas, gdy będziemy przechowywać go przez dłuższy czas. Pamiętajmy też, że zmielone siemię lniane możemy z powodzeniem stosować co najwyżej przez kilka miesięcy, potem bowiem jego właściwości ulegną zasadniczemu obniżeniu. Jednym z głównych składników siemienia lnianego jest przecież tłuszcz, ten zaś charakteryzuje się sporą podatnością na jełczenie.
  • Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do stosowania siemienia lnianego, pewną wstrzemięźliwością powinny jednak wykazać się kobiety karmiące piersią. Składnikiem, który nie sprzyja stosowaniu nasion lnu w okresie karmienia są śladowe ilości cyjanowodoru zawarte w siemieniu lnianym, a choć nasz organizm ma zdolność ich neutralizowania, niektórzy uważają, że dla matki karmiącej może być to nadmierne obciążenie. Przed stosowaniem siemienia w okresie karmienia warto zatem skonsultować się z lekarzem opiekującym się tak matką, jak i niemowlęciem.